Reflect Studio Next Mağazaları

2 DAKİKALIK OKUMA NEXT

Problem: Dünyanın bir atık sorunu var ve tamamından moda endüstrisi sorumlu olmasa da tekstil atıkları bunun önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Her yıl giyim ürünleri için üretilen 53 milyon ton elyafın %73’ü çöpe gidiyor, çöpe atılan tüm kıyafetlerin ise %1’inden azı geri dönüştürülebiliyor. Tekstil sektöründe saniye başına bir çöp kamyonu dolusu ürünün çöp sahalarına boşaltıldığı ya da yakıldığı belirtiliyor. Eğer bir şeyler değişmezse, 2050 yılına kadar dünyanın karbon bütçesinin dörtte biri moda endüstrisi tarafından tüketilecek. Tonlarca kaynak, giyilmeyecek ürünlerin üretimi için israf ediliyor.

Yaklaşım: Bir marka, mağaza ve stüdyo olarak, sürdürülebilirliği tasarım aşamasından, üretim ve son tüketiciye ulaşmasına kadar ele alarak yenilikçi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

Hedefimiz; ileri dönüşüm, geri dönüşüm ve onarım kültürü etrafında alternatif çözümler ile sürdürülebilirlik pratiklerini genişletmek.

Yolculuk: Reflect Studio Next mağazalarımız ile ikinci kalite ürünlere ve ölü stok kumaşlara yeni yaşam döngüleri yaratmayı amaçlıyoruz.

Bu yolculuğa, aşağıdaki soruları sorarak başladık:

↳ “Üretimimizden artakalan kumaşları atık olmaktan kurtarıp dönüştürdüğümüz gibi, diğer markalarınkileri nasıl kurtarabiliriz?”

↳ “Çöpe gidecek bir kumaşın yeniden değerlendirilmesiyle tasarlanan bir t-shirt, organik pamuklu yeni bir t-shirt’ten daha çevre dostu olabilir mi?”

↳ “İkinci kalite ürünlerin ufak kusurlarını nasıl sahiplenebiliriz?”

Çözüm: Reflect Studio Next mağazaları, bu sorularımıza bulduğumuz bir cevap niteliği taşıyor. DIY (do it yourself) kültürünü odağına alarak, atık sorunumuza çözüm geliştirmeye amaçlıyor.

Bu mağazada onarılmasına katkıda bulunabileceğin ikinci kalite ürünlere yer veriliyor. Ufak kusurları nedeniyle kalite standartlarımızı karşılamayan ürünler kenara ayrılıyor. Endüstri standardında bu ürünler atık sahalarına bırakılarak imha ediliyor. Next mağazalarında ikinci kalite ürünlerimizi imha etmek yerine onararak ve özelleştirerek yeniden değerlendiriyoruz. 


Mağazalarımızda aynı zamanda deadstock (ölü stok) kumaştan üretilen koleksiyonlarımız bulunuyor. Tekstil üretiminden artakalan kumaşlar kullanılarak yeniden değerlendiriliyor. Deadstock tasarımları, küçük ve sınırlı sayıda üretilen kolekisyonların bir parçası. 


Reflect Studio Next mağazaları, normal şartlarda atılacak olan ürünler ile gözardı edilen kumaşlar için yeni bir yol öneriyor.